Czy marihuana powoduje raka płuc?

Marihuana a zdrowie

Marihuana jest używką, z której korzysta wielu ludzi na całym świecie. Szacuje się, że sięgają po nią miliony osób i dzieje się tak pomimo, że używka ta jest w wielu krajach zabroniona prawnie. Pierwszym krajem, w którym zdelegalizowano marihuanę były Stany Zjednoczone, a zakaz hodowania konopi indyjskich i produkowania popularnej trawki wprowadzono tam w latach sześćdziesiątych minionego stulecia. W ślad za Ameryką poszły inne kraje. Polskie prawo również nie zezwala na hodowanie konopi indyjskich i przetwarzanie ich w popularne zioło. Marihuanę zakazano w wielu krajach ze względu na jej narkotyczne właściwości i niebezpieczeństwo uzależnienia. Jako narkotyk miękki, marihuana powoduje uzależnienie psychiczne, nie powodując fizycznego. Za narkotyczne działanie konopi indyjskich odpowiada zawarty w nich psychoaktywny związek chemiczny o nazwie tetrahydrokannabinol THC. Związek ten bardzo szybko dostaje się do płuc i razem z krwią dociera do mózgu. Pod jego wpływem mózg wchodzi w stan nazywany hajem. Marihuana czasowo poprawia nastrój i samopoczucie. Daje poczucie siły, mocy i energii. Wzmaga doznania płynące ze wszystkich pięciu zmysłów.

Marihuana lecznicza

Konopie indyjskie są wyjątkowo bogatymi chemicznie roślinami. Zawiera się w nich ponad czterysta różnych związków. Około stu to kannabinoidy, których nie znajdziemy w innych roślinach. Do grupy tej należy kannabidiol CBD, który ma właściwości lecznicze. Związek ten działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Ponadto zmniejsza napięcie mięśni, koi i pomaga zasnąć. Udowodniono również, że eliminuje napady padaczkowe w epilepsji lekoopornej. Bogate w CBD odmiany konopi wykorzystuje się do produkcji środków przynoszących ulgę wielu chorym.

Czy marihuana powoduje raka płuc?

Doświadczenia z tytoniem i jego wpływem na raka płuc skłoniły naukowców do sprawdzenia czy palenie marihuany przynosi taki sam skutek. Wyniki badań pokazują, że wśród palaczy marihuany nie stwierdza się wzmożonej zachorowalności na nowotwory płuc. W innych badaniach wykazano, że w suszu z konopi indyjskich jest dużo więcej szkodliwych substancji niż w tytoniu, a zatem zależność między paleniem trawki, a możliwością zachorowania na raka płuc jest wysoka. Sprzeczność tych badań pokazuje, ze, że decyzję o tym czy palić marihuanę każdy podejmuje sam i sam ponosi jej ryzyko.

Źródło – https://www.taniesianie.pl

Be the first to comment on "Czy marihuana powoduje raka płuc?"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*